Znicze LED, bo o nich mowa, od niedawna zaczęły pojawiać się na cmentarzach w całym kraju. Nic dziwnego, są niedrogie i mają wiele innych zalet, o których pokrótce postaramy się opowiedzieć.

Znicze LED - Kamiz

Rozwój elektroniki użytkowej przyniósł popularyzację rozwiązań opartych na świecących diodach LED praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Ekonomiczne światło tych urządzeń zobaczymy w nowoczesnych latarkach, na samochodach jako światła dzienne i w końcu jako imitacje świec występujących zarówno w domu, jak i pojawiających się na cmentarzach. Tu również technologia tworzenia stale się unowocześnia. Na rynku spotkać można już imitacje do złudzenia przypominające rozedrgany płomień prawdziwej świecy.

Ekologiczne znicze LED

W przeciwieństwie do tradycyjnych wkładów parafinowych czy olejowych, znicze LED nie generują takich ilości ciepła i spalin jak znicze tradycyjne. Używając ich jako wkładów do zniczy praktycznie eliminujemy zanieczyszczenia emitowane przez klasyczne wkłady. Nawet najnowocześniejszy wkład, z nowoczesnym paliwem, po jakimś czasie zanieczyści wnętrze znicza produktami spalania. Do tego dochodzi jeszcze temperatura, która może w niesprzyjających okolicznościach poważnie uszkodzić drogi znicz.

Czas wyświetlania zniczy LED

Kolejną nieocenioną zaletą wkładów LED jest ich czas świecenia. Tradycyjne wkłady palą się, w zależności od wielkości i rodzaju zastosowanego paliwa, od kilku godzin do kilku dni. Najprostszy wkład LED może działać przynajmniej miesiąc. Na rynku są rozwiązania, które bez problemu działają nawet kilka miesięcy, po których wymieniamy baterie, a znicz świeci przez kolejne miesiące. Tak długi czas działania wkładów to dobra wiadomość dla wszystkich, których groby bliskich są daleko od miejsca zamieszkania.

Zalety wkładów LED

Niewątpliwą zaletą wkładów LED jest także to, iż są one niewrażliwe na warunki pogodowe. Wkłady LED świecą bez problemu zarówno w ciepłe letnie wieczory, jak i zimą. Ich konstrukcja i wykorzystana technologia sprawiają, że znicz nie zgaśnie nawet podczas największej wichury czy deszczu. Doceni to każdy, kto choć raz podczas kolejnych odwiedzin na grobach bliskich napotkał całkowicie niewypalony wkład, który ewidentnie zgasł tuż po wizycie. Kolejną zaletą wkładów LED jest to, że radzą sobie zarówno z niskimi temperaturami świecąc bez problemu nawet w temperaturze –10 stopni Celsjusza, jak i z upałami, na które są całkowicie niewrażliwe.

Ile trzeba zapłacić za wkład do znicza LED?

Okazuje się, że mimo tylu zalet, ceny wkładów LED wcale nie są wygórowane. Dobrej jakości wkład można kupić już za kilka czy kilkanaście złotych i będzie to urządzenie wyposażone w komplet baterii pozwalających na przynajmniej miesiąc ciągłej pracy. Cena wydaje się jeszcze bardziej korzystna jeśli porównamy czas działania tradycyjnych wkładów z czasem działania nowoczesnego światełka.

Czy istnieją jakieś minusy zniczy LED?

Opisując zalety tych nowoczesnych wkładów trudno ominąć jedną wadę. Zapalony i chroniony obudową znicza wkład LED jest praktycznie niezniszczalny i ciągle wygląda jak nowy. Z tego powodu niestety dość często pada ofiarą złodziei cmentarnych i jak gdyby nigdy nic trafia do ponownej sprzedaży. Niestety nie ma na to żadnego remedium, poza uważnym oglądaniem kupowanych zniczy, ich sposobu pakowania czy minimalnych śladów eksploatacji. Dobrą praktyką jest również permanentne znakowanie własnych wkładów. Tylko utrudnienie zbytu może jakoś wpłynąć na działalność cmentarnych złodziei.