Niegdyś do dyspozycji mieliśmy wyłącznie znicze tradycyjne, które paliły się intensywnie, ale krótko. Obecnie możemy wybierać spośród nowoczesnych wkładów LED świecących znacznie dłużej. Na które z nich warto się zdecydować? Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Sprawdźmy zalety obu rozwiązań.

Znicz – szeroki wybór możliwości

Znicze to symbole pamięci, które na cmentarzach możemy podziwiać najczęściej. Współcześnie mamy do dyspozycji całe mnóstwo różnych kształtów i rodzajów lampionów: od tych tradycyjnych, aż po nowoczesne z dodatkiem żarówki LED. Każdy z nich ma swoich zwolenników, ale także przeciwników.

Tradycja o ciepłej barwie

Znicze z wkładami parafinowymi lub olejowymi stanowią element tradycji chrześcijańskiej – święcą prawdziwym ogniem, który trudno zastąpić czymkolwiek innym. Są osoby, które nie wyobrażają sobie wizyty na cmentarzu bez pozostawienia przy nagrobku naturalnego ciepłego blasku charakterystycznego dla świec. Sam rytuał zapalania knota wprawia w zadumę. Wadą jest to, że wkłady mogą nie wypalić się do końca, a ryzyko wygaśnięcia knota zwiększa się podczas deszczowej czy wietrznej pogody.

Nowoczesność w postaci LED

Wkłady LED są przed niektórych uważane za sztuczne i niezgodne z tradycją, a mimo to zyskują na popularności. Przyczyny są banalnie proste: rozwiązania tego typu nie dość, że okazują się tańsze, to na dodatek świecą znacznie dłużej. Niestraszne im kiepskie warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy wiatr. Widać je z daleka o każdej porze dnia i nocy, dostępne są w kilku kolorach. Przybierają też przeróżne kształty, dzięki czemu można stworzyć oryginalną dekorację pomnika. Wybrane egzemplarze doskonale imitują ogień – posiadają tańczący ruchomy płomień.

Klasyczne czy LED – które wybrać?

Oba rozwiązania mają zalety i drobne wady, dlatego ostateczna decyzja jest kwestią gustu oraz indywidualnych preferencji. W naszej ofercie znajdziesz znicze w przeróżnych odsłonach – zarówno tych klasycznych, jak i uwspółcześnionych.