Blog

Rodzaje wkładów do zniczy. Które palą się najdłużej?

Symbol, bez którego nie wyobrażamy sobie wizyty na cmentarzu? Oczywiście znicz. Chcemy, aby palił się jak najdłużej, z jednej strony zdobiąc nagrobek, a z drugiej podkreślając, że pamięć o zmarłym wciąż pozostaje silna. Jakiego rodzaju wkład wybrać przed kolejną wizytą na cmentarzu, aby palił się długo i intensywnie?

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów wypełnień do zniczy, które różnią się od siebie składem. Do najpopularniejszych należą te wyprodukowane z parafiny, wosku oraz specjalnej olejowej mieszanki. Przyjrzyjmy się teraz temu, jak długo palą się poszczególne wkłady i czy od tego zależy również ich cena.

Które wkłady palą się najdłużej?

Czy warto postawić na najbardziej naturalne wypełnienie, czyli wosk? Niestety, jest to wybór dość nieopłacalny. Ogień topi go równie szybko, jak w przypadku tradycyjnych świec. Ponadto sprzedawany jest w formie zniczy nieokrytych przed wiatrem i deszczem. Dlatego wybór ten traktuje się jako mało efektywny w porównaniu z tym, co dają nam pozostałe rozwiązania – jak na przykład parafina. Jest to tworzywo tanie i dość ergonomiczne, jeśli chodzi o długość palenia. Dobrze radzi sobie w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Świetnym wyborem okażą się natomiast wkłady olejowe. Ze względu na specjalny skład proces palenia przebiega w ich przypadku najdłużej ze wszystkich dostępnych rozwiązań. Ponadto dobrze znoszą niskie temperatury i jak łatwo się domyślić, są odpowiednio droższe. Jeśli porównamy jednak efektywność palenia z pozostałymi rozwiązaniami, okaże się to wybór jak najbardziej opłacalny.

Wybierz znicz, który pali się długo i intensywnie

Wiemy już, które wypełnienia palą się krócej, a które dłużej. Decyzja zależeć będzie od tego, ile jesteśmy w stanie wydać na znicz oraz jak często odwiedzamy cmentarz. Dla osób odwiedzających nagrobki stosunkowo rzadko dobrym wyborem okażą się wkłady olejowe, które palą się najdłużej. Bliscy przybywający na cmentarz częściej, na przykład co kilka dni, mogą wykorzystać natomiast potencjał tkwiący w parafinie.