Znicze to już od wieków tradycyjny symbol naszej pamięci po zmarłych. Ich ułożenie nie powinno być jednak nigdy dziełem przypadku. To właśnie od niego zależy bowiem zarówno estetyka nagrobka, jak i bezpieczeństwo na cmentarzu. Jak prawidłowo rozmieścić świece i dlaczego jest to takie ważne? Podpowiadamy, w jaki sposób ustawiać znicze na grobach bliskich.
Jakie znicze wybrać na groby bliskich?
Wybór odpowiednich zniczy i lampionów to pierwszy krok w dekoracji miejsca pochówku naszych zmarłych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, zachwycających swoją estetyką i kunsztem wykonania. To m.in. znicze artystyczne, stanowiące nad wyraz piękny sposób na upamiętnienie bliskich, jak i znicze z grawerem lub personalizowaną dedykacją, skierowaną w stronę zmarłego. Takie ozdoby najczęściej wykonane są ze szkła, które sukcesywnie wypiera z rynku tańszy, lżejszy i mniej odporny na uszkodzenia plastik. Wybierając najlepsze rozwiązanie warto pamiętać, że nadmiar ozdób z pewnością nie zbuduje estetyki nagrobka, podobnie jak jego krzykliwy wystrój, kłócący się z cmentarnym nastrojem, pełnym szacunku i zadumy nad tym, co nieuniknione.
Jak zadbać o estetykę nagrobka?
Wiesz już, że umiar będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o estetykę miejsca pochówku. Zgodnie ze starym porzekadłem, bardzo często mniej znaczy więcej i to właśnie dlatego warto większą wagę przyłożyć do wyboru odpowiednich zniczy, niż do ich liczby. Przede wszystkim należy postawić na podobne modele, które, ułożone obok siebie, pozwolą uniknąć krzykliwego efektu, burzącego harmonię dekoracji. Ta z kolei nie powinna przysłaniać nagrobkowego epitafium i tablicy z informacją, kto spoczywa w danej mogile, prosząc o modlitwę. Dotyczy to przede wszystkim większych zniczy i rzucających się w oczy lampionów. Te zdecydowanie mniejsze mogą z kolei doskonale podkreślić i uwidocznić napisy na nagrobku, zwłaszcza po zajściu słońca, gdy cmentarz pokrywa się ciemnością.
Na co zwrócić uwagę, ustawiając znicze na grobie?
Ustawienie zniczy na grobie nie może być dziełem przypadku. To właśnie dlatego warto poznać najważniejsze zasady, które z pewnością ułatwią realizację całego przedsięwzięcia. To przede wszystkim:
- unikanie umieszczania tego rodzaju ozdób w palącym słońcu, zwłaszcza w przypadku zniczy olejowych, topiących się znacznie szybciej, niż ich parafinowe odpowiedniki,
- ustawianie wysokich zniczy na środku nagrobka, by nie przesłaniały tablicy i epitafium,
- stosowanie specjalnych podstawek, które uchronią płytę nagrobną przed powstawaniem na jej powierzchni nieestetycznych plam z wosku.
Znicze na nagrobku warto ustawiać również w odległości minimum 10 cm od siebie, co nie tylko zbuduje estetykę pomnika, ale również wpłynie na poziom bezpieczeństwa.
O jakich zasadach bezpieczeństwa warto pamiętać na cmentarzu?
Cmentarz to miejsce, na którym nietrudno o wzniecenie pożaru. Płonące w pobliżu wiązanek znicze, łatwopalne krzewy i drzewa, porastające kolejne alejki, a w końcu również i wiatr, który może przewrócić ozdobę, doprowadzając do przypadkowego zapłonu… Wszystko to sprawia, że troska o bezpieczeństwo nabiera tutaj szczególnego znaczenia. Aby płonący w zniczu ogień nie rozprzestrzenił się, należy w pierwszej kolejności zadbać o min. 10 cm odstęp od każdej dekoracji. Przy okazji warto również zwrócić szczególną uwagę na długie, wystające gałązki, które mogą bardzo łatwo zapłonąć, przenosząc niebezpieczeństwo w kolejne miejsca. Zdecydowanie większe zagrożenie pożarowe będą rodzić również znicze otwarte. W ich przypadku należy jeszcze bardziej zwiększyć odległość od pozostałych elementów dekoracji, chroniąc je tym samym przed spaleniem.
Gdzie ustawić znicz, by uchronić go przed zniszczeniem?
Znicze należy również umieścić tak, by ochronić je przed przypadkowym zniszczeniem. Osoby, które chcą zadbać o ten niezwykle istotny aspekt, powinny stawiać znicze stabilnie, na maksymalnie równym podłożu. Najlepszym rozwiązaniem w tym kontekście będzie rama nagrobka, w największym stopniu chroniąca znicz przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Warto podkreślić jednocześnie, że większe i cięższe znicze znacznie trudniej przewrócić, co powinny mieć na uwadze przede wszystkim osoby, których bliscy pochowani zostali miejscach najbardziej narażonych na silne podmuchy wiatru.