Palenie zniczy już na stałe wpisało się w naszą kulturę i tradycję. Światło na grobach bliskich nam osób zapalmy przy szczególnych okazjach, ale również i na co dzień, by w ten sposób wyrazić swoją miłość, pamięć i nieustającą tęsknotę. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy znicz można zapalić również w mieszkaniu. To nie przypadek, bowiem jego wkład złożony jest z podobnych substancji, co typowe świece olejowe i parafinowe, wzbogacające aranżacje wnętrz i tworzące w nich przyjemną atmosferę. Jak się okazuje, nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Dlaczego? W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.
Jaką symbolikę niosą ze sobą znicze w religii chrześcijańskiej?
Zacznijmy od symboliki zniczy, która będzie odgrywać istotną rolę w odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie palimy ich w domu. Otóż zapalenie znicza kojarzone jest na ogół z cichą modlitwą za zmarłą osobę. Jego znaczenie sięga jednak znacznie głębiej, niż mogłoby się wydawać. Znicz symbolizuje bowiem światło, za którym warto podążać, by uzyskać zbawienie i życie wieczne. Blask płonącej świecy, możliwy do ugaszenia przez najdrobniejszy powiew wiatru, obrazuje również kruchość ludzkiej egzystencji, która może zakończyć się w dowolnym momencie tak, jak zakończyło się życie osoby, na której grobie ustawiony został symbol pamięci. I to właśnie z cmentarzami kojarzymy na ogół tego rodzaju ozdoby, które w aranżacji mieszkania mogą budzić zdziwienie, a nawet swego rodzaju niepokój.
A co z obrzędami pogańskimi?
Aby zrozumieć źródło wspomnianego przed chwilą niepokoju, przenieśmy się na chwilę do czasów pogaństwa. To właśnie wówczas praktykowany był bowiem zwyczaj tzw. Dziadów, w trakcie którego dusze zmarłych przyzywane były na ziemię, by stać się pośrednikiem w kontakcie ze światem umarłych. Ogień miał wówczas wskazywać im drogę, zaspokajając jednocześnie ich pragnienia. Po dziś dzień przetrwało przekonanie, że zapalony w mieszkaniu znicz to swego rodzaju zaproszenie dla nie do końca pożądanego gościa. Zgodnie z przekazywanymi z pokolenia na pokolenie przesądami, blask ognia może bowiem przyciągnąć dusze, szukające ukojenia i opieki w trakcie błąkanie się po zaświatach.
Jakie przesądy wiążą się z paleniem zniczy w mieszkaniu?
Z zapalonymi w mieszkaniu zniczami wiążą się również inne przesądy. Blask ich światła może więc:
- przynieść pecha domownikom, zwłaszcza gdy znicz zapalony zostanie poza okresem Wszystkich Świętych,
- przyciągnąć nieszczęście, wprowadzając chaos w życie mieszkańców.
Zgodnie z najczarniejszym scenariuszem, mającym swoje źródło w ludowych zabobonach, znicz, zapalony na stole, przyniesie śmierć w rodzinie. I choć przesądy, jak sama nazwa wskazuje, nie znajdują odzwierciedlenia w badaniach naukowych, warto mieć je na uwadze, dając tym samym świadectwo szacunku naszej kulturze i tradycji.
Jakie zagrożenie stwarza palenie zniczy w zamkniętej przestrzeni?
Do tej pory staraliśmy się zobrazować, dlaczego należy unikać palenia zniczy w mieszkaniu w kontekście tradycji i przesądów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Warto podkreślić jednak, że istnieją również bardziej praktyczne argumenty, w których świetle należy powstrzymać się przed tego rodzaju działaniem. Mowa tutaj przede wszystkim o:
- zagrożeniu pożarowym, stwarzanym przez otwarty ogień,
- możliwości przypadkowego przewrócenia nietypowej ozdoby przez dziecko lub zwierzę, co grozi przykrym w skutkach poparzeniem,
- znacznie obniżonej jakości powietrza, wypełnionego substancjami, powstającymi w procesie spalania.
Dodatkowo regularne palenie zniczy w zamkniętej przestrzeni może doprowadzić do wzrostu poziomu dwutlenku węgla w powietrzu, co – w połączeniu ze słabą wentylacją – odbije się z pewnością na zdrowiu i samopoczuciu mieszkańców.
Czy znicze sprawdzają się w aranżacji wnętrz?
Na koniec sprawdzamy jeszcze, czy znicze będą dobrym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz. Z pozoru bowiem nastrojowy płomień świecy, zamknięty w kolorowym szkle, może wydawać się idealną ozdobą, budującą przyjemną atmosferę. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Płonący w mieszkaniu znicz kojarzy się bowiem na ogół z czasem żałoby i smutku, stwarzając wrażenie, że rodzina żegna właśnie zmarłą osobę. Z pewnością nie będzie sprzyjało to dobremu samopoczuciu i nastrojowi. Z tych właśnie względów warto zrezygnować ze zniczy w mieszkaniu, używając ich wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem – jako piękny element tradycji i ponadczasowy wyraz szacunku dla tych, którzy odeszli.